Adaptacja dziecka w żłobku - Pluszowy Miś




 

Adaptacja dziecka w żłobku

    Adaptacja w żłobku jest niewątpliwie dużym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Najczęściej to pierwsze długie rozstanie mamy ze swoim dzieckiem. Dlatego musimy poświęcić na adaptację trochę czasu, aby dziecko przyzwyczaiło się do nowego otoczenia, poznało swoje Panie i zaakceptowało towarzystwo rówieśników. Ale bez obaw mamy parę dobrych rad i wskazówek, dzięki którym przy wzajemnej współpracy i zaufaniu razem z Wami Rodzice przebrniemy przez ten trudny okres. Nie wiemy ile on bedzie trwał, zależy to od wielu czynników i jest to sprawa indywidualna. Czasami adaptacja zajmuje kilka dni, a czasami kilka tygodni... Ale prosimy się nie martwić, we wszystkim pomożemy:)

     Należy mieć na uwadze i być przygotowanym na zmiany w zachowaniu i funkcjonowaniu dziecka. Mogą pojawić się: płaczliwość, trudności ze spaniem, napady agresji, zmniejszenie apetytu itp. Objawy te zależne są od stopnia dojrzałości emocjonalnej dziecka, progu odporności psychicznej, jak i również umiejętności przygotowania do żłobka. Ważne jest to, aby rodzice w okresie adaptacji byli konsekwentni w przyprowadzaniu dziecka do żłobka.

Rady i wskazówki:

  • W pierwszych dniach pobyt dziecka powinien być krótki i stopniowo się wydłużać. Jeżeli sytuacja tego wymaga, adaptacja dziecka odbywa się w pierwszych dniach z Rodzicem na sali
  • Zawsze żegnamy i witamy swoje dziecko z uśmiechem:)
  • Nie okazujemy dziecku negatywnych emocji. Mówimy, że wrócimy i  tuląc , całując, życzymy mu miłego dnia.
  • Dziecko musi czuć, że nie idzie do żłobka bo musi, ale dlatego żeby dobrze się bawić i aktywnie spędzać czas.
  • Nie przedłużajmy rozstania stojąc w drzwiach, to zawsze wywołuje u dziecka poczucie tęsknoty i straty. Pożegnanie musi być czułe, ale zdecydowane.
  • Labilność emocjonalna u najmłodszych sprawia, że szybko zapominają o rozłące z Rodzicami i płacz, złość zastępują zainteresowanie zabawkami, koledzy, koleżanki z grupy i dobra zabawa przez cały dzień.
  • Przynosimy maluchowi z domu jego ulubioną maskotkę, kocyk, smoczek który kojarzy się dziecku z domem i bezpieczeństwem.
  • Ubieramy naszą pociechę w wygodne i luźne ubranko, aby czuło się komfortowo i mogło swobodnie się bawić.
  • W adaptacji pomaga przyzwyczajenie naszej pociechy do planu dnia w żłobku, aby tok zajęć stał się jego naturalnym rytmem i jak najpynniej dokonało się przejście dziecka z czasu spędzanego tylko w domu do czasu przebywania również w żłobku.

PLAN DNIA

7.00 - 8.30       Przywitanie dzieci, zabawy swobodne

8.30 - 9.00       Czynności higieniczne, śniadanie

9.20 - 10.30     Zajęcia, zabawy na świeżym powietrzu, spacer

10.30 - 10.50   Zajęcia relaksacyjne, czytanie bajek

10.50 - 11.20    Zabiegi higieniczne, zupa

11.20 - 13.30    Czas odpoczynku, leżakowanie, muzyka relaksacyjna

13.30 - 14.00    Drugie danie

14.00 - 14.45    Zajęcia, zabawy swobodne

14.45 - 15.00    Podwieczorek

15.20 - 17.00    Zabawy swobodne, na świeżym powietrzu, w sali, rozmowy z Rodzicami- przekazywanie najważniejszych informacji o dziecku